Menu

Skromne finanse

Blog poświęcony oszczędzaniu i poszukiwaniu najlepszych form inwestowania. Lokaty, akcje, obligacje, kryptowaluty oraz wszystkie inne instrumenty finansowe pozwalające osiągać zyski bez nadmiernego ryzyka.

Mieszkanie na wynajem - dochód pasywny?

mrcentus

Witam serdecznie,

W moim postanowieniu noworocznym przedstawiłem, iż interesuje mnie stopa zwrotu z inwestycji na poziomie 4%. W czasach wysokich stóp procentowych nie byłby to jakiś wygórowany cel, zresztą nawet obecnie można znaleźć lokaty z takim oprocentowaniem. Tamte założenia dotyczyły jednak tylko akumulowanego kapitału - gdzie, jak i za ile pieniądze mają na mnie pracować.

Jednakże głównym źródłem dodatkowego dochodu w moim przypadku jest mieszkanie na wynajem.

1. Dochód pasywny?

Owszem mieszkanie, które wynajmuje przynosi przychód, jednakże nie zawsze przychód = dochód. W moim przypadku wynajmem mieszkania zajmuję się od połowy 2017 roku. Do dnia dzisiejszego jednak jeszcze nie osiągnąłem dochodu. Dziwne? Sprawdźmy przychody i koszty (rozliczam się na warunkach ogólnych):

Przychody:

- czynsz od wynajmującego

Koszty:

- umeblowanie przed pierwszym wynajmem (zakup sprzętu RTV i AGD, stołu, kanapy, materaca etc.)

- pomniejsze odświeżenie mieszkania pomiędzy zmianą lokatorów (malowanie, przyklejanie listw, wymiana zużytych materiałów)

- odsetki od kredytu mieszkaniowego 

- amortyzacja (w moim przypadku 1,5% wartości - mieszkanie nowe)

- puste miesiące najmu (generują koszt, nie powodują przychodu)

poświęcony czas

Spodziewany wynik finansowy

Każdy kto ma własne M na wynajem chciałby, aby przychód był jak najwyższy a koszty jak najmniejsze. Jednakże gdy ten wynik się bilansuję jestem już zadowolony.

Dalej nie odpowiedziałem na postawione w tytule pytanie - dochód pasywny? W długim okresie wynajmu TAK i NIE, gdyż zawsze musisz poświęcić swój czas. Czasem więcej, czasem mniej, ale jednak. Alternatywne źródło utrzymania - TAK, jest to możliwe, jeżeli masz tych M więcej niż jedno, ale wtedy to już działalność gospodarcza = praca. 

W tym wpisie to tyle. Chciałbym wracać do tematu w kolejnych wpisach przynajmniej raz w miesiącu - tak by szczegółowo omówić wszystkie aspekty wynajmu. Zapraszam do komentowania i dyskusji.

pozdrawiam,

MrCentus

move2481718_1920

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • omenek93

    Uważam że jest to dochód pasywny jeżeli tylko dobrze się tym zarządza . Gdyż z reguły wynajmujący opłaca nam kredyt + coś na tym jesteśmy do przodu . Oczywiście , trzeba dbać o to mieszkanie bo zawsze coś będzie "nie tak" , ale jeżeli trafi nam się dobra osoba , bądź para która dba o to gdzie mieszka to można zarobić :)

  • mrcentus

    Jeśli masz długoterminowo jednego lokatora/parę to oczywiście, że wychodzisz jak na dochodzie pasywnym. Jednakże, gdy co jakiś czas zmienia się ta sytuacja to wtedy musisz ponieść nakłady finansowe + poświęcić swój czas. Aczkolwiek oczywiście jest to jedno z najlepszych źródeł na dodatkowy dochód. Pozdrawiam

  • smutnybloger

    Eh. Te mieszkania na wynajem to zazwyczaj się opłacają. Jak takowe mieszkanie jest w dobrej lokalizacji, a w mieście sporo studentów :P Ot, cała filozofia :D No, ale ogólnie to warto inwestować w mieszkania, a żeby uzyskać jakieś dodatkowe środki na inwestycję to warto skontaktować się z kimś takim jak blueoak.pl/doswiadczenie#filter=.obs%C5%82uga-emitent%C3%B3w-gie%C5%82dowych którzy to mają wręcz dar w obszarze poszukiwawczym dofinansowań ;)

© Skromne finanse
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci